Dzisiaj jest: Środa, 15 Lipiec 2020 Imieniny: Henryka i Włodzimierza
Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Powiatnowotomyski

Menu dostępności

Aktualności

Letnie turnusy dla seniorów

  • 31-07-2019
  • Autor: Kamil Kałek
  • drukuj
Wypoczynek często wiążemy  z pokutującym stereotypem, że jeśli mamy lato, to jedziemy nad morze, a jak jest zima, to w góry. Lato może być dobrze wykorzystanym czasem na rozwijanie pasji, nawiązywanie nowych znajomości, naukę nowych umiejętności, zdobywanie wiedzy i wcale nie trzeba przemierzać setek kilometrów, żeby tego doświadczyć. Wszystkie te działania oferuje swoim podopiecznym Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opalenicy, organizując dla nich „Letnie Turnusy dla Seniorów”.
 
Tegoroczne turnusy trwały od 22 do 26 lipca. Uczestnicy spotykali się codziennie od porannych do popołudniowych godzin w auli szkolnej przy ulicy Farnej w Opalenicy. Każdy dzień rozpoczynał się kawą i ciastem, a kończył ciepłym, smacznym obiadem w restauracji „Kamienica” w Opalenicy. Organizatorzy starali się urozmaicić uczestnikom każdy dzień pobytu na turnusie. Pierwszego dnia spotkali się z włodarzami gminy Opalenica - burmistrzem Opalenicy Tomaszem Szulcem oraz jego zastępcą Pawłem Jakubowskim, z którymi dyskutowali o trudach i radościach życia codziennego w naszej gminie. Kolejne dni przebiegały pod hasłem „zdrowie i bezpieczeństwo”, w związku z czym nie brakowało teorii i praktyki w tym zakresie. Seniorów odwiedził  dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Łukasz Nyczkowski, który opowiadał o tym, jak instytucja którą kieruje wspiera rodzinę oraz osoby niepełnosprawne. Ciekawą prelekcję wygłosili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu. Inspektor pan Henryk Jachimski nauczył uczestników czytać etykiety artykułów spożywczych oraz opowiedział jaki wpływ na nasze zdrowie mają znajdujące się w nich składniki. Podpowiedział też jakie produkty powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie, żeby zdrowo i długo żyć.
 
Podczas turnusów seniorzy gościli też policjantów z Komisariatu Policji w Opalenicy - Remigiusza Przybysza oraz Adriana Kornosza, którzy omówili kwestie związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach publicznych oraz przestrzegali seniorów przed zagrożeniami wynikającymi z nadmiernej ufności wobec obcych ludzi. Następnie druh Jeremiasz Cichy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy w bardzo obrazowy sposób przekazał seniorom wiedzę na temat wielu czyhających na nich zagrożeń i pokazał jak fachowo udzielać pomocy. Omówił też w jaki sposób powinniśmy  zachować się w sytuacji, kiedy staniemy się uczestnikami lub świadkami wypadku na drodze oraz jak  powiadomić odpowiednie służby i nie bać się udzielić pierwszej, jakże cennej pomocy.
 
Wczasowicze uczestniczyli też w warsztatach manualnych, podczas których nauczyli się przygotowywać zjawiskowe bukiety z cukierków i krepy. W ramach rehabilitacji i promocji zdrowia, codziennie brali udział w zajęciach ruchowych i rytmicznych. Tradycyjnie podczas turnusów nie zabrakło waloru krajoznawczego. Tym razem seniorzy odwiedzili  piękny Prusim, gdzie w zaciszu olenderskiej osady przyjemnie spędzili czas. Turnusy zakończyły się żywiołowymi zabawami ruchowymi, które prowadził Krzysztof Borowiak.
 
 „Letnie Turnusy dla Seniorów” w Opalenicy odbywały się m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Nowotomyskiego w ramach Otwartego Konkursu Ofert. Każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to czas wymiany doświadczeń, wzajemnego wspierania się, wielu kreatywnych zajęć oraz wypoczynku.
 
Iwona Tadyszak
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Masz uwagi do naszej strony? Napisz do nas!
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu
ul.Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl
 
tel. 61 44 26 700
 
fax 61 44 23 589
 
email: starostwo@powiatnowotomyski.pl
 
Starostwo czynne w godzinach
Poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
Rachunki  bankowe
1. Rachunek  bieżący  -Budżet (Organ):
nr 53 9058 0000 0000 0000 7272 0033   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
2. Dochody Starostwa Powiatowego:
nr 11 9058 0000 0000 0000 7272 0013  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
3.Rachunek wyodrębnionych  wpływów - geodezja:
nr 54 9058 0000 0000 0000 7272 0015   Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
4.Rachunek dochodów komunikacyjnych :
nr 70 9058 0000 0000 0000 7272 0018  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl
 
5.Wyodrębnione wpływy- Grunty Skarbu Państwa:
nr 22 9058 0000 0000 0000 7272 0009  Bank Spółdzielczy Nowy Tomyśl