Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Nowy Tomyśl

Gmina Nowy Tomyśl

Urząd Miejski w Nowym Tomyślu
ul. Poznańska 33
64-300 Nowy Tomyśl
tel. +48 61 44 26 600
fax. +48 61 44 22 754
e-mail: urząd@nowytomysl.pl
 
BURMISTRZ NOWEGO TOMYŚLA
dr WŁODZIMIERZ HIBNER
 

Nowy Tomyśl
W harmonii z przyrodą i historią
 
 
            Nowy Tomyśl to urokliwe miasto położone w zachodniej części Wielkopolski w odległości 60 km od Poznania. Nowy Tomyśl jest jednym z najmłodszych miast w Wielkopolsce. Pomimo krótkiej historii miasto może poszczycić się unikatowym układem urbanistycznym. Tworzą go dwa rynki: większy – plac Niepodległości i nieco mniejszy plac Chopina, które połączone są ulicą Mickiewicza. Wśród zasługujących na uwagę zabytków należy wymienić: Ratusz z 1879 roku znajdujący się na placu Niepodległości, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1778 – 1779 oraz kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z 1895 roku. Przez miasto, w pobliżu najciekawszych pod względem historycznym i turystycznym obiektów, biegnie „Nowotomyski szlak turystyczno-historyczy”. Wyznaczają go stylizowane tablice informujące o historii budynków, osób i wydarzeń z nimi związanych oraz o walorach obiektów i miejsc turystyczno-rekreacyjnych.
 
Okolice Nowego Tomyśla są największym w Wielkopolsce obszarem dawnej kolonizacji olęderskiej, czego śladem jest dzisiejszy, charakterystyczny układ zabudowy wiejskiej w okolicach miasta. W wielu miejscach budownictwo drewniane, jak i ukształtowanie przyrody odzwierciedlają stan sprzed ponad 300 lat, w niewielkim stopniu zmieniony przez współczesną cywilizację. Teren gminy Nowy Tomyśl jest znakomitym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Liczne ścieżki i polne drogi biegnące wśród pół, łąk i lasów otaczają pętlą miasto i pozwalają na wyznaczanie indywidualnych tras spacerowych i wycieczkowych, uzależnionych od kondycji i czasu amatorów ruchu na świeżym powietrzu.
 
Nowy Tomyśl jest znanym w kraju i za granicą ośrodkiem wzornictwa przemysłowego i artystycznego wikliny. Tradycja uprawy i przetwarzania wikliny sięga czasów przedrozbiorowych. Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na wiklinowe formy zdobiące ulice. Najważniejszą z nich jest znajdujący się na placu Niepodległości kosz gigant, który ze względu na swe wymiary wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa. Innymi unikatowymi budowlami wykonanymi z wikliny są: wiklinowe igloo - wigloo, wiklinowa muszla koncertowa, wiklinowa altana oraz ptasia wyspa także wykonana z wikliny. Te duże przestrzenne wiklinowe obiekty znakomicie komponują się z miejską przestrzenią. W Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa można natomiast podziwiać mniejsze wiklinowe formy, mające zarówno charakter użytkowy, jak i zdobniczy.
 
Co roku w ostatni weekend sierpnia w Nowym Tomyślu organizowany jest Jarmark Chmielo-Wikliniarski - trzydniowy festyn, łączący promocję miasta ze znakomitą rozrywką, podczas którego obok bogatej oferty imprez kulturalnych i sportowych odbywa się wiele oryginalnych i charakterystycznych wydarzeń i konkursów związanych z wikliną i chmielem.
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2