Logo: Fundusze Europejskie
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Miedzichowo

Gmina Miedzichowo


Urząd Gminy Miedzichowo
ul. Poznańska 12
64-361 Miedzichowo
 
tel.  (061) 44 10 240
fax. (061) 44 10 250
 
WÓJT GMINY MIEDZICHOWO
dr STANISŁAW PIECHOTA
 
 

Gmina Miedzichowo jest największą gminą w powiecie Nowotomyskim. Całkowita powierzchnia to ok. 209 km2. Liczba mieszkańców ok. 3750 osób. Siedziba gminy znajduje się w Miedzichowie, drugiej co do wielkości miejscowości. Gmina usytuowana jest dokładnie między Warszawą, a Berlinem. Przez jej teren przebiega autostrada A2, gwarantując bardzo wygodną komunikację zarówno z jej wschodnim jak i zachodnim krańcem.
Gmina Miedzichowo należy do najbardziej zalesionych gmin Polsce. Niemal 70 % terenu to lasy, w przeważającej części iglaste. Malownicze oraz rozległe połacie leśne to najbardziej wyraziste i atrakcyjne punkty na mapie turystycznej gminy. Nadają one temu obszarowi niezwykły klimat i wprowadzają w atmosferę niezdobytej przyrody. Dominującym gatunkiem wśród drzew bolewickich lasów jest sosna bolewicka uznawana za jedną z najcenniejszych w Polsce.
Obszar gminy charakteryzuje się typowo nizinnym krajobrazem, co sprzyja turystyce pieszej i rowerowej. Teren gminy Miedzichowo poprzecinany się wzdłuż i wszerz siatką szlaków rowerowych, a jest ich ponad 160 km! Pozwala to zobaczyć całe bogactwo flory, od morenowego krajobrazu nad jeziorami, poprzez typowy sosnowy las miedzichowski, aż po podmokłe tereny leśne przy Bolewicach. Wiecie gdzie znajduje się tzw. „Czarcia Góra”? Jeśli nie, to kierujcie się w stronę Jabłonki Starej czarnym szlakiem rowerowym „Piach po osie czyli miedzichowskie Paryż-Dakar”, a tam na pewno znajdziecie odpowiedź!
Gmina Miedzichowo jest od wielu lat znanym producentem wikliny oraz jej wyrobów. Innym wyróżniającym Gminę produktem są szparagi. Szacuje się, że na terenie gminy Miedzichowo uprawa tego szlachetnego warzywa wynosi ok 40 ha. Znaczący wpływ na obecność plantacji szparagów w tym rejonie ma występowanie piaszczystych gleb. Jesienią gmina serdecznie zaprasza na skarby tutejszych lasów, czyli kurki, prawdziwki, podgrzybki i inne smakowite grzyby.
Choć gmina nie posiada wielu zabytków uwagę turystów powinien zwrócić zabytkowy kościół w Miedzichowie wraz z tzw. pastorówką (obecnie plebania). Świątynia ta powstała w 1906 r. i jest cennym zabytkiem gminy.
Jeśli ktoś ma ochotę zatrzymać w gminie Miedzichowo na dłużej, polecamy skorzystać z oferty wielu gospodarstw agroturystycznych. Ich położenie gwarantuje przede wszystkim czyste, świeże powietrze i bezpośredni kontakt z naturą. Stawarza też możliwość uprawiania pieszych i rowerowych wędrówek, a bogactwo runa leśnego umożliwia zbieranie jagód i grzybów.
 
Każdy kto zdecyduje się odwiedzić tutejsze okolice, szybko się przekona, że odznaczają się one wyjątkowym urokiem.
 

  • Baner: Pierwszy baner dolny
  • Baner: Drugi baner dolny
  • Baner: Nowotomyska Izba Gospodarcza
  • Baner: Narodowe Siły Rezerwy
  • Baner: Przegląd Powiatu Nowotomyskiego
  • Baner: Rcl
  • Baner: www.naszemiasto.pl
  • Baner: NefroTest_ikona
  • Baner: Gminna Szkółka Piłkarska
Znajdujesz się na stronie: Powiat Nowotomyski
Logo akcji: Najlepsze w Polsce
Logo akcji: Lider Wśród Aktywnych
Baner: Wiosna_1Baner: Wiosna2